Aktuality

Vánoce s Rajbasem na lomu 20.12.2018
 Slogan „Rajbasem žijeme po celý rok“ nezná výjimku o Štědrém dnu. Ani v době předvánočních stresů nezahálíme a chystáme se na již pátou Vánoční plavbu – setkání přátel Horizontu a festivalu Rajbas. Pojďte se s námi odreagovat, vydechnout a užít atmosféry tohoto neobyčejného setkání. Vítány jsou lodě a plavidla všeho druhu. Vyplouváme 24. 12. 2018 v 9:00 hodin. Prosím, nechoďte přes koleje, ale podchodem na hlavním vlakovém nádraží. Plavba (případně plavání) je na vlastní nebezpečí. S sebou si vezměte hrníček, trochu vína na punč, cukroví... A hudební nástroje, protože se budou zpívat koledy.

Reportáž z dvacátého Rajbasu

Jan Popelka je tu s námi od prvního ročníku a takhle to viděl přes kameru letos. Děkujeme za dvacet roků krásné spolupráce.


Michalovo ohlédnutí za 20. ročníkem27.11.2018
 „Rajbas jsem poprvé navštívil v roce 2007 jako jeden z mnoha sedících před plátnem a s otevřenou pusou hltajících zážitky dobrodruhů, sportovců a cestovatelů. Původně s vidinou volného vstupu, jsem začal pomáhat s chystáním výstav. Úžasný kolektiv pořadatelů mě postupně přijal do svých řad a jsem rád, že se nyní můžu podílet na organizaci něčeho tak unikátního jako je právě Rajbas. Velké dík a obdiv patří Danymu, že tohle soukolí tlačí už 20 let a zatím to vypadá, že mu dech ještě nedochází. Samozřejmě smekám klobouk i před ostatníma pořadateli, bez kterých by to prostě nešlo. Nespočet provolaných hodin, propsaných mailů, schůzek, příprav... vše s jediným cílem nachystat ten nejlepší fesťák! Odměnou jsou široké úsměvy na tvářích návštěvníků, úžasná setkání (kdy u jednoho stolu potkáte "cestovatelskou legendu", mistra světa i snílka, který na své dobrodružství teprve čeká), fronta spokojených lidí, kteří se rok co rok vrací, pivo, které teče po celý víkend proudem, kladné recenze, které po skončení festivalu chodí a na závěr spousta fotek, ze kterých vyzařuje pozitivní atmosféra Rajbasu ještě dlouhé týdny. Dík, že jste jeho součástí! Že ještě nejste? Těším se na Vás zase za rok!“

První člověk, který pronikl z Býčiny do Rudického propadání23.11.2018
 

Speleolog a dobrodruh tělem i duší. Aleš Pekárek, který jako první prošel z Býčí skály proti proudu Jedovnického potoka až do Rudického propadání. Pojďte společně s ním nahlédnout pod povrch do temných prostor Býčí skály a do historie objevů. Připravte se na jeskynní tmu, chlad a vlhkost, která obklopuje všechny dobrodružné duše vydávající se do podzemí. 

Sobota 24.11. v 15:00 - scéna Kotlík


Co nás čeká letos?23.11.2018
 Zajímavou cestu lze prožít kdekoli, tak proč ne směrem na festival. Taková myšlenka před léty stála za zrodem naší soutěže NaFest. Šanci v ní mají jak outdooroví sportovci, tak recesisté. Vychází z úvahy, že pro účastníka Rajbasu nemusí akce nutně začít až při vstupu do festivalových prostor a zakoupením vstupenky. Do Blanska lze zajisté dobrodružně doputovat mnoha způsoby, vyhrává nápad. Zažili jsme už leccos. Cestu vlastnoručně vyrobeným autem, na běžkách bez sněhu, soutěžící se nechali se dokutálet v pneumatice, dobrodili řekou Svitavou a poslední část cesty kanálem, stopovali bez šatů, jako černoši nebo Papuánci, nechali se dotlačit v nákupním vozíků... Je to soutěž pro lidi, co se umí bavit a mají rádi receci. Kromě ostřílených borců se letos přihlásili i nováčci. Jak obstojí v těžké konkurenci při své NaFEST premiéře Vašek Kolář, desetinásobný mistr světa v biketrialu? Předvede nějaký kousek Zrzka Jahu Řezníčková, dvojnásobná vítězka LowCost Race?

Před dvaceti lety22.11.2018
 

Kde jste byli vy před dvaceti lety a jak jste vypadali? Tuto otázku jsme položili našim sobotním moderátorům Faustovi a Čikovi. Jejich odpovědi a fotky naleznete v  tomto rozhovoru.

„Poprvé jsme jeli na společný výlet mimo Evropu. Byla to doba, kdy nebyly peníze, internet, cestovky. Nevybrali jsme si žádnou propagačku. Cílem bylo Maroko! To byla země plná kouzel, romantiky, orientální kultury i krásné přírody. Na letenky nebylo pomyšlení a tak jsme vyjeli stařičkou Karosou. Abychom na to měli, museli jsme dát hlavy a síly dohromady a naplnit Karosu podobnýma bláznama.“


Mrazivý pátek21.11.2018
 

Venku se ochladilo a poletuje první sníh. To bude přímo ideální počasí pro polárnická vyprávění pěkně v teple. „Vzít stan a sáňky a jít tábořit na Sibiř, na nejchladnější obydlené místo světa, nám přišlo jako skvělý nápad,“ tvrdí režisér a polárník Petr Horký. V kině od 20:00 odpoví třeba i na otázky, proč se i v -50˚C ukládal ke spánku do stanu, jak se dostal do poroty soutěže Miss Pólu chladu a co si myslí šamani o cestování. Na jeho zmrzle veselé vyprávění naváže polárnický večírek naproti na Dělňáku v komornější atmosféře malého sálu. O zážitcích z výprav za polární kruh v poslední evropské divočině severní Skandinávie se podělí místní polárníci a výletníci Olda Šperka, Tomáš Odehnal a Jan Odehnal.


Setkání s legendou19.11.2018
 Richard Konkolski, který letos oslavil pětasedmdesátiny, proslul především svojí první plavbou kolem světa. Absolvoval ji v době tvrdé komunistické totality, kdy byl jakýkoliv výjezd do svobodného světa velmi složitý. A podařilo se mu to na jachtě dlouhé jen sedm a půl metru, kterou postavil vlastníma rukama. Jako osamělý mořeplavec obeplul třikrát svět a vytvořil řadu rekordů. Na mořích a oceánech strávil dohromady pět let a urazil vzdálenost, která odpovídá více než desetinásobnému obvodu zeměkoule. „Při svém posledním závodě kolem zeměkoule v roce 1986 jsem vylepšil všechny své předcházející rekordy a přidal k nim nové. To ocenil mimo jiné i americký prezident Ronald Reagan. U nás samozřejmě bylo ticho po pěšině," vzpomínal Konkolski, který o svých dobrodružstvích napsal řadu knih a natočil několik filmů a sérii televizních dokumentů… Jeho jachta Nike je dnes exponátem v Národním technickém muzeu v Praze a Richard Konkolski se představí a zavzpomíná na Rajbasu od 20:00 v sobotu 24.11. na velké scéně.

Projekce soutěžních filmů18.11.2018
 

Do soutěže neprofesionálních filmů Okem dobrodruha se přihlásilo rekordních 36 snímků. To je bezva a zároveň pořádné sousto nejen pro porotu, ale také pro výběr filmů k veřejné projekci. Bylo jasné, že zařadit všechny snímky nelze a do vyhrazených čtyř hodin se dostane maximálně polovina. Nebylo to lehké, ale o programu páteční projekce je již jasno. Začínáme v 16:00 hodin a ve čtyřech blocích uvedeme celkem 17 filmů od 14 autorů. Výběr není dílem soutěžní poroty. Dramaturgie přihlížela hlavně k tomu, aby se bavili diváci a ve střehu zůstala i speciální porota k udělení Ceny Srdcaři.cz. V této superstár porotě zasednou zkušení profíci Mirek Náplava a Petr Horký. Jejich poznatky k jednotlvým snímkům zazní bezprotředně a veřejně po projekci každého bloku. Na to, jak dopadne hodnocení oficiální poroty, si počkáme do soboty. Na hlavní festivalové scéně proběhne vyhlašení výsledků, předání Rajbasáků a projekce vítězného filmu.


Rychlost blesku15.11.2018
Děkujeme blanenské televizi za bezva pozvánku na Festival Rajbas. Včera večer oheň a  dnes ráno online.