Sobota 24.11. Dělnický dům

  • Staré Blansko

9:00 – GRENA BĚH, 20. ročník běhu do vrchu se zátěží soudku limonády

 

  • Dělnický dům, Hybešova 1

Čajovna

14:00-20:00 – Na vaši návštěvu se těší čajmani z klubu Ulita

 

Scénu „Kotlík“ uvádí Michal Peky Pekárek

13:00  JUMP! režie Allen Hil, John Catto, USA 2001, 50 min.

Kultovní dokument o přeskocích na pískovcové věže. Přijde se na projekci podívat vždy nepřehlédnutelný aktér toho filmu Petr Prachtel? Každopádně se s tímto stále aktivním, dnes  osmdesátiletým, horolezcem na letošním Rajbasu osobně potkáte.

14:00 – WORKSHOP: BALÍME NA ELBRUS

Prokop Šuráň objasní, proč je potřeba (nejen na tuhle horu) kvalitní vybavení. Praktická ukázka výbavy ověřené výstupem na kavkazského velikána.

15:00 – ALEŠ PEKÁREK: VÁŠEŇ JMÉNEM SPELEOLOGIE

Tma, zima, voda, bláto. Nespočet hodin dřiny každý víkend. To vše s vidinou nových objevů.
Připomeneme si zážitky z objevných prací na Býčí skále a prvoprůstupu do Rudického propadání.

16:00 – VILDA DVOŘÁK: ZA KRAJANY RUMUNSKÉHO I SRBSKÉHO BANÁTU

V romantickém kraji nad břehy nejbizarnější částí dolního toku Dunaje žijí Češi už skoro 200 let. Jejich předci sem tehdá utekli před chudobou a robotou. Ocitneme se o padesát možná i sto let zpátky a v kulisách stále malebných vesniček uvidíme i marný boj s postupující civilizací drtící tento kraj.

17:00 – SAŠA RYVOLOVÁ, VAŠEK LOMIČ: TROCHU JINÁ AFRIKA

Dobrodružství v zemi, kterou Winston Churchill nazval „Perlou Afriky“. Kempovali jsme na březích jezer, kde se ozýval řev hrochů, pozorovali úžasný ptačí ráj a potkávali množství zvířat. Navštívili jsme šimpanzí tlupu i horské gorily. Na závěr však přišly nejdramatičtější a nečekané okamžiky, kdy šlo opravdu do tuhého…

18:00 – DAVID KUNEŠ: OD DESÍTKY K DESETIDENNÍMU BĚHU

Jak se učím vandrovat běháním a na co jsem si při tom přišel.

19:00 – HONZA ODEHNAL: LAPONSKEM NA BĚŽKÁCH

Nekonečnou liduprázdnou zasněženou oblastí švédské divočiny za polárním kruhem (NP Padjelanta a NP Sarek)

 

Programem na velkém sále scény „Kotel“ provádí FAUST & ČIKO:

13:15 – OLDA ŠTOS: CHAMJÉ KHOLA

Kaňon s nejvyšším stupněm obtížnosti připomíná peklo…V únoru 2018 zde v Nepálu mezi himálajskými štíty Annapurna a Manaslu prožila velké dobrodružství mezinárodní canyoningová expedice.

14:15 – RADKA A JANEK KONVIČKOVI: SEVERSKÁ SVATEBNÍ CESTA

Žili spolu 180 dnů v autě, najeli 25 000 km, projeli 14 zemí, měli jednu nehodu, Vánoce  prožili v lese, Silvestra v nemocnici a domů se vrátili ve třech.

15:15 – MATĚJ PTASZEK: HUDEBNÍK, SPISOVATEL A FOTOGRAF  

Připravte se na vzrušující setkání s dobrodruhem, který prožil víc než dvacet měsíců v divokém kolumbijském zapadákově. Hrál blues a psal knihy. Zahraje na foukačku a podělí se o zážitky jako vystřižené z divokého západu. Třeba o tom, jak těžké je být akceptován drsnými horskými kovboji, kteří mezi sebe jen tak někoho nepřijmou nebo, když jste obklíčeni vojáky po útoku povstalců uprostřed partyzánské oblasti…

16:45 – Přestávka

17:15 – TADEÁŠ ŠÍMA: NA KOLE PŘES AFRIKU

Šestadvacetiletý mladík z Prachatic se vydal na sólovou expedici přes Afriku a přejel celý kontinent od severu až na jih. Neodradil ho první neúspěch, kdy mu hned na začátku cesty ukradli kolo. Napodruhé vyrazil z marockého města Tangier a do Kapského Města dorazil. Během sedmi měsíců ujel téměř 13 000 kilometrů a navštívil 15 států kontinentu.

18:15 – JAHU ŘEZNÍČKOVÁ: VÝZVY JEDNÝ ZRZKY

Stopovala letadla, vlaky, koňské povozy, policajty. Projela bez peněz Evropu, dojila ovce v Řecku, vyhrála LowCost Race, švýcarské i české mistrovství v autostopu. Podělí se  o své  zážitky z cest napříč kontinenty a ukáže nám jak si plnit i ty nejšílenější výzvy.

19:15 – CENA RAJBASU

Letos poprvé oceníme osobnosti, které se mimořádnými výkony a jejich originální prezentací zapsali do dvacetileté  historie naší akce a významně zasadili o šíření dobrého jména festivalu.Cenu Rajbasu převezmou: JAN VLASÁK cyklotremp, PETR PRACHTEL sólolezec a skokan,  TOMÁŠ RUSEK ultramaratonec a světoběžec.

19:30 – předaní cen a projekce vítězného filmu soutěže OKEM DOBRODRUHA

20:00 – RICHARD KONKOLSKI: VZPOMÍNKY OSAMĚLÉHO MOŘEPLAVCE

První plavidlo postavil v jedenácti letech podle návodu v časopise. Když v roce 1971 dokončil a spustil na vodu svou loď Nike, nevěděl, že bude prvním Čechoslovákem, který sólo obepluje svět a že to pak ještě dvakrát zopakuje. Příběh člověka s dramatickým životním osudem, který musel nuceně opustit svou vlast, aby se do ní po letech vrátil jako vážená osobnost a legenda českého mořeplavectví.

21:00 NaFEST!!!

prezentace dnes již kultovní soutěže netradičních cest na festival