Dolinay Zuzana a Matej


zoologové, fotografové a filmaři divoké přírody

Zuzana a Matej Dolinayovi

Zuzana a Matej jsou partneři jak v životě tak i na cestách.  Potkali se během studia Ekologické a evoluční biologie na Masarykově univerzitě v Brně a už čtyři roky se ve svých životech skvěle doplňují. Zuzka kromě odborné biologie vystudovala také učitelský obor a dlouhodobě se věnuje environmentální výchově dětí. Nyní pracuje v lesní mateřské školce Medlánka, kde probouzí lásku k přírodě u těch nejmenších. Matěj pokračuje v doktorském studiu a zároveň je zaměstnaný na Ústavu obratlovců Akademie věd České republiky. Jeho profesním zaměřením i celoživotní vášní je herpetologie, tedy věda o plazech a obojživelnících. Oba milují přírodu, její rozmanitost, krásu a barevnost. Pozorování zvířat v jejich přirozeném prostředí je jejich největší radostí, a proto se za podivnými živočichy vydávají do nejrůznějších koutů naší planety.

„Na expedicích za zvířaty si většinou moc neodpočineme, ale intenzivně dokumentujeme zázraky přírody. Pomocí fotek a videí se po návratu z cest snažíme široké veřejnosti ukázat, jak úžasné místo plné fascinujících tvorů je naše planeta. Projekt Living Zoology zastřešuje veškerou naši činnost směřující k popularizaci zoologie a ochrany přírody. Na internetu prezentujeme své wildlife fotografie, pořádáme přednášky a besedy, produkujeme dokumentární filmy, organizujeme programy pro děti a mnoho dalšího“

Ve střední Americe se nachází země, která dovedla ochranu přírody téměř k dokonalosti – Kostarika. Národní heslo obyvatel malé země ležící mezi dvěma oceány zní Pura Vida, což znamená čistý život. Dokument se vedle ikonických tropických zvířat zaměřuje také na život méně známých skrytě žijících tvorů. Jak vypadá mločík a čím se pyšní samci kvesalů? A jaký vztah mají ke zvířatům místní indiáni? Přijďte se podívat na tento dokumentární film.

 

(neděle 25.11., Kino Blansko, v 16:00 hod., MATEJ A ZUZANA DOLINAYOVI: KOSTARIKA – PURA VIDA)