Horký Petr
Petr horký (*1973) |
V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů, nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem. Miloval knížky Thora Heyerdahla, snil u příběhu A. C. Clarka a E. Dänikena, obdivoval horolezce Reinholda Messnera. Tehdy ale ještě netušil, že se s nimi setká osobně a dokonce je ve svých dílech představí čekým divákům.
Jeho velkým snem bylo cestování a už více jak dvacet let je jeho prací.
V roce 2000 začal společně s parťákem Miroslavem Náplavou razit heslo „Mít odvahu splnit si své sny“. Založili sdružení Camera inkognita, která se zaměřuje na mapování míst světa, která se mění natolik dynamicky, že je v jejich původní podobě už nikdy neuvidíme.
Velkou pomocí zde přispěl i slavný cestovatel Miroslav Zikmund, který se zasloužil o záchranu archívu E. Ingriše a jeho převozu z Peru do České republiky.
Dnes má režisér Petr Horký na svém kontě desítky dokumentů, které jsou převážně zaměřeny na cestování. Navštívil mnoho zajímavých míst naší planety.
„Žijeme v jednom z nejkrásnějších míst na planetě a přesto se mnohdy chováme jako ukřivdění uplakánci“
S polárníkem Miroslavem Jakešem 12. dubna 2008 v 11:57 SEČ pokořil severní pól. Celá expedice trvala měsíc a urazili na ní 175 km ve velmi drsných podmínkách.
„Cestováním bychom si neměli budovat další a další domovy, ale líp a líp poznávat krajinu v sobě.
Cestování je jeden ze způsobů, jak líp chápat, co jsme zač. Jen do té míry, dokud cestování neproměníme v útěk“.
V roce 2013 se společně s plárníkem Vaškem Sůrou vydal na expedici Pól chladu. Jejich cílem byl sibiřský Ojmjakon, nejchladnější obydlené místo na zemi. Rtuť na teploměru zde klesá na neuvěřitelných mínus 71 stupňů Celsia. Zde zdokumentovali festival Pól chladu v oblasti, kde Stalin stavěl gulagy.
Jaké to je vzít stan a sáňky a jít tábořit na Sibiř či usednout do poroty soutěže Miss Pól chladu? Usedněte a nechte se vtáhnout do příběhu, kde vám bude jezdit mráz po zádech.
(pátek 23.11., sál kina Blanska v 20:00 hod., PETR HORKÝ : PÓL CHLADU)