Rusek Tomáš


legenda ultramaratonu a světoběžec

Tomáš Rusek (*1948)

Na festivalu převezme cenu Rajbasu jako jedna ze zvláštních osobností, které se svými mimořádnými výkony a originální prezentací významně zasadili o šíření dobrého jména festivalu a zapsali se tak do jeho dvacetileté historie.

Specializace: cykloturistika, pohodová cyklistika, expediční cykloturistika, horská turistika, v prehistorii maraton, ultramaraton, rogaining, ferraty.

Oblíbené destinace: Alpy, Provence, Toskánsko, Sardinie, Sicílie, Norsko, Makedonie, Černá Hora, Portugalsko, Španělsko, Maroko, Vietnam, Sikkim, Írán, Gruzie, Kazachstán, Tádžikistán, Tibet, Taiwan, Nový Zéland, Aljaška.

 

Ultramaratonec Tomáš Rusek. 11.5.1995 uběhl za 48 hodin 433,384 km. Umístil se na druhém místě a vytvořil nový Evropský rekord.

Dnes se uvádějí různé světové rekordy, běhá se dokonce v hale kolem dokola, na škvárových oválech, v terénu, na asfaltu … Ovšem už před téměř 20 lety, zaběhl Rusek o 15 – 20 km větší vzdálenost, než se uvádí v některých odkazech jako dnes platné světové rekordy …

 

 

V posledním desetiletí vyměnil maratonky za kolo a stal se profesionálním průvocem zajímavých dobrodružných cyklozájezdů.

„Svět jsem začal poznávat už v době, kdy jsem učil biochemii a velel Ústřední knihovně na Veterinární univerzitě v Brně, jako průkopník a reprezentant ČSSR a ČR v ultramaratonu, při přípravě etapových běhů a při závodech v ultramaratonech a rogainingu po celé Evropě, v Americe i u protinožců.

Poznávání bylo pro mě důležitější než případná vítězství , proto jsem po ukončení aktivní kariéry začal využívat svých zkušeností a jazykových znalostí (A, I, R, Š, N) pro přípravu cest i pro pohodové turisty pohybující se především na kole, ale i pěšky. Snažím se uspokojení, které mi cestování přináší, promítnout do uspokojení a štěstí těch, kteří se se mnou na cesty vydávají.“

 Motto: „Co nezanechá stopu v hlavě, duši nebo srdci, to nestojí ani za povídání …“

 

Zdroj: Numberczech

 

(sobota 24.11., Dělnický dům Blansko, na velkém sále, scéna „Kotel“,
v 19:15, Cena Rajbasu)