Konkolski Richard


osamělý mořeplavec, který třikrát obeplul zeměkouli

Richard Konkolski (*1943)

„Všude je krajíc o dvou kůrkách, život je kompromis“

Vlastníma rukama postavil jachtu ve sklepě panelákového bytu a na ní obeplul svět. Takhle jednoduše by se dal popsat začátek našeho nejslavnějšího mořeplavce a vítěze řady námořních závodů.

S jachtingem začal ve svých 16 letech, o sedm let později zjistil, že jsou mu naše vodní plochy malé a tak se vydal do Polska. Zde získal všechny potřebné doklady včetně kapitánského diplomu. Ve čtyřiadvaceti letech se poprvé podíval na moře a o tři roky později zvítězil ve svém prvním námořním závodě.

V roce 1972 se účastnil závodu osamělých mořeplavců OSTAR (Observe Single Handed Transatlantic Race) přes Atlantik z anglického Plymouthu do Newportu. Vzhledem ke zlomené stěžni a dalším problémům se mu podařilo připlout na celkovém 41. místě.

Jeho cesta zde neskončila a na vlastnoručně vyrobené jachtě jménem Niké I pokračoval dál. Urazil 41 000 námořních mil a plavbu ukončil v červenci roku 1975 v Plymouthu. Stal se tak prvním čechoslovákem, který obeplul zěměkouli a Niké I druhým nejmenším plavidlem.

V červnu roku 1982 odplul se svoji manželkou a synem z polského Štětína na lodi Niké II do Newportu v americkém státě Rhode Island. Zde žil až do roku 2016, kdy se vrátil zpět do Česka.

Po sametové revoluci v roce 1999 udělil Richardu Konkolskému Český svaz jachtingu čestné členství jako ocenění za propagaci jachtingu u nás a v zahraničí. Je autorem několika knih, filmů a televizních dokumentů. Dnes se věnuje výrobě filmů a propagačních materiálů. V roce 2013 byl oceněn medailí za zásluhy o stát v oblasti sportu.

Plachetnice Niké I dnes stojí mezi exponáty Národního technického muzea v Praze.

Na svém životě by neměnil prý nic, snad jen to, že se mohl narodit dříve. „Měl jsem poslední šanci vidět skutečný život domorodců. Dnes je z těchto kouzelných míst, kde jsem se živil lovem a rybolovem Václavské náměstí se stovkami lidí a hotelů.“

Přijdte si poslechnout, jak sen se stane skutečností a co prožívá člověk sám na cestě kolem světa.

 

(sobota 24.11., Dělnický dům; ve velkém sále „scéna KOTEL“ v 20:00 hod., RICHARD KONKOLSKI : VZPOMÍNKY OSAMĚLÉHO MOŘEPLAVCE)